پایگاه مقاومت بسیج امام سجاد (ع)
 
سه شنبه 06 فروردين 1398 -

رای به سایت :
254
محبوب
صفحه نخست ›› علم و دانش ›› حوزه 144 محبین ›› پایگاه مقاومت بسیج امام سجاد (ع)
2
محبوب  
رای به خبر :
نگاهی به پروژه ناکام باروری ابرها
نگاهی به پروژه ناکام باروری ابرها

نیروی هوافضای سپاه برای کمک به باروری ابرها اعلام آمادگی کرد.
calendar
تاریخ : 1396/10/30 - 22:00

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج امام سجاد (ع)  حوزه 144 محبین  ناحیه مقاومت بسیج شهید مفتح

 در پی ادامه یافتن خشکسالی و در دستور کار قرار گرفتن باروری ابرها و درخواست معاون اول رئیس جمهور برای فعالیت مناسب در این زمینه و سپس اعلام معاون وزیر نیرو مبنی بر تلاش برای رایزنی با صنایع هواپیمایی و نیروی هوایی سپاه در این راستا؛ سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: آماده هرگونه همکاری برای رفع مشکل باروری ابرها هستیم.

وی افزود: نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همه امکانات خود را متعلق به ملت عزیز ایران دانسته و اعلام آمادگی نموده با بسیج امکانات به دولت محترم برای خدمت رسانی بهتر به مردم کمک نماید.

چرا باروری ابرها؟

میزان بارندگی در سال ۹۶ به کمترین حد خود در ۵۰ سال اخیر رسیده، خشکسالی درازمدت در ۹۰ درصد مساحت ایران ایران استمرار یافته و تأمین آب شرب و کشاورزی ایران در سال ۹۷ با تردیدهایی جدی مواجه شده است. مسئولان در ایران به تکاپو افتاده‌اند: ابتدا نماز باران و حالا تلاش دوباره برای بارورسازی ابرها. اکنون در تازه‌ترین تلاش‌ها، وزارت نیرو قصد دارد از هواپیماهای نیروی هوایی سپاه پاسداران برای بارورسازی ابرها استفاده کندبارورسازی ابرها نیازمند تجهیزات و هواپیماهای تخصصی است. ایران تاکنون دو آنتونف اجاره‌ای خود را در تاجیکستان تعمیر می‌کرد اما اکنون با از کارافتادگی این هواپیما قرار است از امکانات صنایع هواپیمایی و نیروی هوایی سپاه استفاده شود. همزمان تأمین فشنگ‌های حاوی یدید نقره نیز که پیش از این به طور نقدی از روسیه می‌خرید به صنایع وابسته به وزارت دفاع سپرده شده است.

دولت دوازدهم امیدوار است با این روش تا حدی بتواند با خشکسالی در این کشور مقابله کند به همین خاطر بودجه سالانه بارورسازی ابرها از ۴ میلیارد تومان به ۹ میلیارد تومان افزایش یافته است.

تردیدها درباره اثرگذاری پروژه بارورسازی ابرها

دولت ایران در حالی مجدداً توجه خود را بر پروژه‌های بارورسازی ابرها متمرکز کرده که درباره میزان تأثیرگذاری این روش‌ تردیدهایی مطرح است. از جمله اینکه روش‌های موجود برای بارورسازی ابرها در هیچ کشوری در دنیا تاکنون نتوانسته است به طور قابل ‌توجهی میزان بارش را تغییر دهد و با خشکسالی و کم‌آبی به طور جدی مقابله کند.

رحیم میدانی، معاون وزارت نیرو می‌گوید «باروری ابرها در بهترین شرایط ۱۵ درصد میزان بارش را افزایش می‌دهد اما همین مقدار بارش در برخی مناطق بسیار موثر است».

تجربه‌های بین‌المللی

در اوت ۲۰۱۳ هنگامی که در ژاپن خشکسالی شد، مسئولان ژاپنی تلاش کردند ابر‌ها را با نیترات ید بارور کنند. این تلاش‌ها ثمر چندانی نداشت: به مدت دو ساعت فقط ۱۷ میلیمیتر باران بارید و آب‌های زیرزمینی هم به ید آلوده شد.

نیترات ید مولوکول‌های آب را به هم پیوند می‌دهد و از آن‌ها دانه‌های باران می‌سازد. نخستین بار در سال‌های دهه ۱۹۴۰ ارتش آمریکا روش بارورسازی ابر‌ها را ابداع کرد و سپس در جنگ ویتنام این روش را برای مقابله با پیشروی ویت‌کنگ‌ها به کار گرفت. دانشمندان کارآمدی بارورسازی ابرها با نیترات ید را بار‌ها به چالش کشیده‌اند.

در سال ۱۹۸۳ کار‌شناسان استرالیایی ادعا کردند که با کمک نیترات ید ابر‌ها را با موفقیت بارور کرده‌اند، چنان‌که بارش باران را ۳۰ درصد افزایش داده‌اند. اما بعداً در تحقیقاتی که پیرامون این موضوع صورت گرفت، معلوم شد که ادعای کار‌شناسان استرالیایی از نطر علمی بی‌پایه است.

بارور کردن ابرها جزو یکی از روش‌های مهندسی اقلیم است که مخالفت‌های بسیاری را برانگیخته است. از جمله در سال ۲۰۱۰ گروه زیادی از فعالان محیط زیست از سازمان ملل متحد خواستند تا به کارگیری روش‌هایی را که باعث تغییرات مصنوعی و عمده در اقلیم و آب و هوای کره زمین می‌شود ممنوع کند. ایجاد آتشفشان مصنوعی، بارور کردن ابرها و بارور کردن اقیانوس‌ها از جمله روش‌هایی است که با آن مخالفت شده است...

نتیجه گیری نگارنده خبر: ورود سپاه پاسداران به عرصه های مختلف علمی ، پژوهشی از نکات مثبتی است که جای تحسین دارد و مقام معظم رهبری نیز به مناسبت های مختلف حضور این نهاد مردمی را در عرصه های گوناگون فرهنگی ، اقتصادی و ... را هماره خواستار شده اند و حضور هوشمندانه در این عرصه ها راه را برای پیشرفت هرجه بیشتر میهن اسلامی هموارتر خواهد کرد.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15113


منبع : پرشین ویکیمطالب مرتبط