رای به سایت :
532
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید مفتح
سه شنبه 06 فروردين 1398 -
عاشورا در تاریخ و سیره امام حسین(ع) به چه معنا و مفهومی است و از چه اهمیت و جایگاهی برخوردار است؟
در خصوص مفهوم عاشورا در فرهنگ اسلامی

عاشورا در تاریخ و سیره امام حسین(ع) به چه معنا و مفهومی است و از چه اهمیت و جایگاهی برخوردار است؟

عاشورا برگرفته از «عشر» به معنای ده است و عاشورا به معنای دهم می باشد. اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از شهادت امام حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است، و در دوره پیش از اسلام به دهم ماه محرم، عاشورا نمی گفتند....
calendar
تاریخ : 1397/06/28 - 19:35
0
محبوب  
رای به خبر :

 

 

عاشورا برگرفته از «عشر» به معنای ده است و عاشورا به معنای دهم می باشد. اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از شهادت امام حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است، و در دوره پیش از اسلام به دهم ماه محرم، عاشورا نمی گفتند. کاروان اباعبدالله الحسین(ع) در روز دوم محرم، در سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بود. اما چون حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، لذا این دو روز برجسته تر شده و تاسوعا و عاشورا نامیده شدند. یعنی نهم و دهم محرم الحرام. مورخین همانند «ابن اثیر» می نویسند: «عاشورا» یک اسم اسلامی است که در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود. (الصحیح من سیره النبی، ص ۱۰۶)
بنابراین پیش از اسلام دهم محرم را عاشورا نمی گفتند ولی پس از شهادت امام حسین(ع) در کربلا در روز دهم محرم، آن روز در میان مردم به روز عاشورا معروف شد و شیعیان علی(ع) آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند. در مقابل آنان، بنی امیه و پیروانشان، آن روز را روز جشن و سرور قرار دادند و به تدریج، دشمنان شیعه درباره عاشورا احادیث جعلی و دروغینی ساختند، تا آن روز را با فضیلت نشان دهند، در حالی که آن روز، روز غم و اندوه است و روز مصیبت و نکبت است و روزی است که بهترین انسان ها را کشتند و زنان و کودکان پیامبر گرامی(ص) را به اسارت درآوردند. آیا چنین روزی می تواند روز مبارکی باشد؟
شیخ عباس قمی(ره) در کتاب مفاتیح الجنان صفحه ۴۷۶ می نویسد: روز دهم ماه محرم روز شهادت امام حسین(ع) است، روز مصیبت و حزن ائمه(ع) و شیعیان آنان است و شایسته است که شیعیان در این روز مشغول کارهای دنیوی نشوند و مشغول گریه و نوحه باشند و زیارت عاشورا بخوانند. وی به نقل از نویسنده «شفاءالصدور» می نویسد: بنی امیه روز عاشورا را مبارک می دانستند و در این روز برای خود خرید می کردند، و خرید را در آن روز، سنت خود کرده بودند. آنان در این روز مراسم عید برپا می کردند و آن روز را روزه می گرفتند، و در آن روز، طلب حوائج را مستحب می دانستند و برای همین، درباره عاشورا، فضائل و مناقبی جعل کردند. بنابراین از دیدگاه شیعیان روز عاشورا نه تنها مبارک نیست بلکه روز حزن، اندوه و ماتم و عزاست. روزی است که تمامی دوستداران اهل بیت(ع) باید کار و کسب خود را تعطیل کنند و به مراسم عزاداری و سوگواری بپردازند و در پرتو این عزاداری ها با فلسفه قیام امام حسین(ع) و اهداف و سیره نظری و عملی آن حضرت آشنا شوند تا بتوانند آنها را در زندگی و سلوک فردی و اجتماعی خود پیاده کنند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 13720


tags
   خبر قسم        خبر قسم        سایر محتوا قسم        ناحیه مقاومت بسیج شهید مفتح        منطقه 3        محله قلهک        امام حسین        محرم        عاشورا        تاسوعا        عزاداری            

مطالب مرتبط